Past Winners

  • Preschool to 2nd
  • 3rd to 5th
  • Middle School
  • High School
  • Retired
  • Higher Education
YearWinnerRoleSchoolNominated by
2020Kris SpragueFirst GradeMorley ElementaryKelli Czarnick, Parent
2019Stephanie EmryPreschool TeacherRousseau ElementaryMary Monahan and her son Owen.
2018Andrea WoitaTeacherKooser ElementaryJulian Romo Gonzalez, Kooser
2017Vickie NeillyTeacherRiley ElementaryJackson Okereke, Lincoln High
2016Amy JuddTeacherSheridan Elementary
2015Tiffany ReynoldsTeacherKooser Elementary
2014Stephanie SchulzKloefkorn Elementary
2013Cheryl RichterFredstrom Elementary
2012Susan JohnsonRandolph Elementary
2011Molly MollerFredstrom Elementary
2010Erin HonnensKahoa Elementary
2009Sue HamiltonHill Elementary
2008Erin ChambersEastridge Elementary
2007Lorie Carlson and Jeanette MaasCampbell Elementary and Pyrtle Elementary
2006Lynn WhiteSheridan Elementary
2005Jody LindbergHill Elementary
2004Susan GriffinMorley Elementary
2003Wendi MandlRousseau Elementary
2002Nancy SuttonFredstrom Elementary
2001Chris GiesCavett Elementary
2000Becky CaryMaxey Elementary
1999Frances ClarkHumann Elementary
1998Kristi LarsonCavett Elementary
1997Ginny SchnabelPershing Elementary
1996
1995Karen GallowayRandolph Elementary
1994Phyllis RoyerKahoa Elementary
1993Debbie LarsonPreshing Elementary
YearWinnerRoleSchoolNominated by
2020Bobbie EhrlichTeacherBelmont ElementaryMolly Schnabel, former student
2019Ardis KoehnTeacherMeadow Lane ElementaryJackie Stoebner, Meadow Lane Elementary
2018Tim OehrigSaratoga ElementaryAnycia DuBray-Bivens, Belmont Elementary
2017Kristy Kennedy and Kate ManstedtTeacherKloefkorn ElementaryAlexis Verzal, Kloefkorn Elementary
2016Ed AkenTeacherCavett Elementary
2015Deb CoyleTeacherSheridan Elementary
2014Kelly ReinekeKloefkorn Elementary
2013Annette HagamanMaxey Elementary
2012Pat HenryMeadow Lane Elementary
2011Kathy HoresjiLakeview Elementary
2010Jeff KnopikHartley Elementary
2009Tobi ScofieldSheridan Elementary
2008Deb BiggsCampbell Elementary
2007Tami FilbrandtGoodrich Middle School
2006Christine MartinEverett Elementary
2005Rebecca RitterbushSheridan Elementary
2004Sue KirbyClinton Elementary
2003Barbara EstergardNorwood Park Elementary
2002Marilyn JensenLakeview and Beattie Elementary
2001Linda SplichalHumann Elementary
2000Deb CabelaFredstrom Elementary
1999Diane MickeyHuntington Elementary
1998Laura OehringCalvert Elementary
1997Karen McWilliamsCalvert Elementary
1996Karen StanleyPrescott Elementary
1995Sherri ErnstHolmes Elementary
1994Mike GoodrichPrescott Elementary
1993Pat KavanHawthorne Elementary
YearWinnerRoleSchoolNominated by
2020Jordan SorgeSocial Studies TeacherCharles Culler Middle SchoolLeiah Eberhardt, Culler student
2019Valerie BergoCounselorIrving MiddleVeronica Chapman, senior at East High School.
2018Molly HoffmannIrving MiddleThea Lahey, Lincoln High School
2017Jeff WilliamsTeacherCuller MiddleKaleb Miller, Lincoln High School
2016Jai BurksTeacherPark Middle
2015Nate MillerTeacherDawes Middle
2014James KarasLefler Middle
2013Rebecca NeffIrving Middle
2012Kailah AnglinCuller Middle
2011Michalla SchartzLefler Middle
2010Mike RobbIrving Middle
2009Jean KeisterMickle Middle
2008Becky BoswellLefler Middle
2007Sarah GergenIrving Middle
2006John DupontLux Middle
2005Susan TownsendLefler Middle
2004Jon MaxwellPound Middle
2003Paul EllsScott Middle
2002Barb TiemannLux and Pound Middle
2001Thomas BurtchMickle Middle
2000Carol CabacunganLux Middle
1999Patricia BrunerLux Middle
1998Dan SenstockLux Middle
1997Richard CarpenterDawes Middle
1996Al BockPound Middle
1995Lisa Kramer-HansenMickle Middle
1994Paula BaackIrving Middle
1993John GingeryEast Junior High School
YearWinnerRoleSchoolNominated by
2020Missy NoonanChoir TeacherSoutheast HighAbby Henjes, Former student
2019Julie KruegerEnglish TeacherSoutheast HighTrinity Babcock, junior at Southeast High
2018Deborah McGinnLincoln HighSamantha Roblyer, Lincoln High
2017Sam SegristEnglish TeacherSoutheast HighAaron Bolton, Southeast High
2016Elizabeth OkerekeTeacherLincoln High
2015Bruce ChapmanTeacherLincoln Northeast
2014Julie LatenserLincoln Southeast
2013Ken FlowerdayLincoln East
2012Darla StarrSpecial Education
2011Mary DickinsonArts and Humanities Focus Program
2010Tommy BenderLincoln Southeast
2009George O'BoylePius X High
2008Shaunna MeyerLincoln High
2007Chris MalyLincoln High
2006Shaunna MeyerLincoln High
2005Paul SmithLincoln Southeast
2004Jen MadisonWaverly High
2003Mike MusilLincoln Northeast
2002Bill ZuspanLincoln High
2001Ed MullerLincoln Southeast
2000Jake WinemillerLincoln Southeast
1999Jon PetersonLincoln East
1998Rachel ScherbakLincoln East
1997Don KelleyPius X High
1996Mary ButlerLincoln East
1995Randy EmryLincoln Southeast
1994Lois MayoPius X High
1993John NovotnyWilber-Clatonia
YearWinnerRoleSchoolNominated by
2020Julie HunterFormer teacherIrving Middle SchoolAlivia Neater, Sophomore, Southeast High School
2019Kathy WortmanTeacherRiley ElementaryFirst-grade teachers Vickie Neilly, Jenna Adamson and Nikki Janssen
2018Lynn WhiteCounselorLakeview ElementaryLakeview Staff
2017
2016Marcia BennerCounselorLincoln High
2015Jan EricksonTeacherKahoa Elementary
2014Jeanne ZwiebelTeacherMeadow Lane Elementary
2013Gary HinkleyTeacherLincoln High
2012George NuttTeacherCuller Middle
2011Clarice RamseyTeacherUniversity of Nebraska-Lincoln
2010Kathy GoodrichTeacherHartley Elementary
2009Alden JohnsonTeacherLincoln High and Lincoln Northeast
2008Gene Armstrong
2007Edith MeintsTeacherRandolph, Hartley, Culler, Scott
2006Vernon ForbesTeacherUniversity of Nebraska-Lincoln
2005Doris WiensTeacherMeadow Lane, Bethany, Calvert and Zeman Elementary
2004Joan O'Meara
2003Mary TvrdyTeacherRaymond Central
2002Byrleta PittamTeacherAdams/Firth
2001Rosalyn Chmelka
2000Mabel StansburyTeacherPershing Elementary
1999Sally WysongTeacherMeadow Lane Nursery School
1998Bill Pfeiff
1997David Mickey
1996Jack SniderUniversity of Nebraska-Lincoln
1995Burnita Den HartogTeacherRandolph Elementary
1994Ray SteinacherTeacherUniversity of Nebraska Dental School
1993Dee Simpson
YearWinnerRoleSchoolNominated by
2009Aleidine MoellerUniversity of Nebraska-Lincoln
2008Dr. Becky PascoUniversity of Nebraska at Omaha
2007Sara HollcroftSoutheast Community College
2006Larry DlugoshUniversity of Nebraska-Lincoln
2005Sidney Hahn CulverUniversity of Nebraska-Lincoln
2004David GrothenDoane College
2003Doug MayUniversity of Nebraska-Lincoln
2002Glenn NiermanUniversity of Nebraska-Lincoln
2001
2000Lew Kaye-SkinnerUniversity of Nebraska-Lincoln
1999Larry AndrewsUniversity of Nebraska-Lincoln
1998Michael Greene
1997Susan Graham
1996Lyle Engstrom
1995Clarice RamseyUniversity of Nebraska-Lincoln
1994LaVerne RudellNebraska Wesleyan University
1993Lisa BourlierLincoln School of Commerce